top of page

Upały z noworodkiem, czyli czego nie robić w gorące dni.Lato, słońce i upalne dni, czyli to z czym zmagamy się w ciepłe miesiące. Nie tylko my, ale także nasze maluchy bywają zmęczone gorącymi dniami, dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o tym i starać się zminimalizować odczuwanie upałów.

Oto kilka ważnych zasad zwiększających komfort dziecka w tym czasie:


  1. Pamiętaj o tym, że wysokie temperatury, ciężkie letnie powietrze może być dla dziecka po prostu męczące. Maluchy mogą być wtedy bardziej rozdrażnione i marudne. Jeżeli masz możliwość postaraj się, aby nie nasłoneczniać pomieszczeń, aby się nie nagrzewały. W ciągu dnia wybieraj dla dziecka te miejsca w domu, w których jest chłodniej. Wietrz pomieszczenia i zapewniaj ciągły dostęp powietrza. Natomiast, kiedy używasz klimatyzatora w domu nie zmniejszaj temperatury zbyt mocno. 2-4 stopnie mniej powinny być wystarczające.

  2. Wybieraj się na spacer w godzinach porannych albo wieczorem, gdy temperatury są stosunkowo niższe niż popołudniu, a powietrze nie tak duszne.

  3. Nie ubieraj dziecka zbyt grubo. Wybieraj bawełniane, cienkie ubranka - bodziaki, rampersy z krótkimi rękawami, a czasami po prostu pozostawiaj dziecko w samej pieluszce. NIE UBIERAJ DZIECKU CZAPKI. Wyjątkiem są sytuacje, gdy dziecko ma większy kontakt ze słońce, wtedy wybierz cieniutki kapelusik przeciwsłoneczny. W domu, do wózka nie ubieramy czapeczki - nawet, jeśli Wasz noworodek ma kilka dni.

  4. Postaraj się częściej wietrzyć dziecku okolice pieluszkowe. Duże temperatury powodują szybsze nagrzewanie się miejsc zakrytych pieluszkom i częściej pojawiają się odparzenia. Możesz kilka razy dziennie zostawić dziecko bez pampersa na jednorazowym podkładzie, albo owijać pieluszkom tetrową. Nie zapomnij także o miejsca trudno dostępnych jak szyja, pachy, zgięcia kolan i pachwiny, w których dziecko nagrzewa się, a zbliżone do siebie fałdy skórne zlepiają się i mogą, także się odparzać. Staraj się 2-3 razy dziennie przemyć te miejsca gazikiem z wodą i osuszyć.

  5. Codzienne kąpiele mogą być przyjemnym elementem dnia, dlatego jeżeli masz taką możliwość to będzie to dobry pomysł, żeby ulżyć maluchowi.

  6. Nie zakrywaj dziecka pieluszkom tetrową, folią lub innymi materiałami w wózku. W gondoli temperatura zawsze będzie wyższa, a dodatkowe osłanianie może spowodować nagrzanie, przegrzanie organizmu dziecka w bardzo szybkim czasie i brak dotlenienia. Cyrkulacja powietrza to podstawa - ciepły wiatr w upalny dzień to dla dziecka przyjemność i potrzeba. Przed słońcem osłaniamy dziecko budką albo parasolką.

  7. Nie ma potrzeby dopajanie wodą dzieci karmionych wyłącznie mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym (włączenie wody w trakcie rozszerzania diety w 6 miesiącu). Zapotrzebowanie na wodę w tym czasie jest pokrywane całkowicie z mleka - mleko matki składa się w 70% z wody, a mieszanka mleka ma odpowiednie proporcję. Włączenie wody w tym czasie może spowodować zmniejszenie przyjmowania porcji mleka, a co za tym idzie brak przyrostów masy ciała i niedobory, ponieważ mleko matki jak i mleko modyfikowane zawiera substancje odżywcze (tłuszcze, cukry, białka, mikro i makro elementy), które jednocześnie stanowią tzw "elektrolity" dla dziecka. W trakcie upałów może się zmienić ilość i częstotliwość jedzenia. Dzieci karmione piersią mogą zgłaszać się częściej lecz na krócej, a maluchy karmione butelką mogą zjadać mniejsze porcje, ale w krótszych odstępach. Dopajanie dzieci karmionych wyłącznie z piersi może powodować problemy z laktacją,

  8. Pamiętaj o zabezpieczeniu dziecka kremem przeciwsłonecznym UV 50 spf - wybieraj filtry mineralne, o prostym i dobrym składzie. Przed każdym spacerem smaruj odkryte nóżki i rączki. Staraj się, aby twarz była ochroniona przed słońce budką lub parasolką, a jeśli wiesz, że także będzie (nawet krótkotrwale) narażona na słonce posmaruj ją.


Dzieci to także ludzie, którzy czują i w upalne dni potrzebują wiatru, cienia i wytchnienia. Maluch nie powinien być zakrywany, otulany i przegrzewany tylko, dlatego, że jest noworodkiem.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page